Kliendi lugu: aitasime NordicVet-i loomakliiniku käivitamisel finantsjuhtimisega 

Uue loomakliiniku asutamine on suur ettevõtmine, mis vajab läbimõeldud plaani, sealhulgas ka finantside osas. Raamatupidamise ja finantsjuhtimise büroo Target Smart oli abiks Kristiines asuva NordicVet Loomakliiniku käivitamisel.  

Detailne finantsplaan – vundament edukaks alguseks 

Tuginedes äriplaanile aitasime koostada loomakliiniku jaoks põhjaliku finantsplaani, mis hõlmas ettevõtte esimesi kuid ja aastaid. Kuna iga projektiga kaasnevad riskid ja võimalused, arvestasime ka võimalike eri stsenaariumitega, näiteks juhul kui tulud kujunevad oodatust väiksemaks või suuremaks. See aitas luua omaniku jaoks selge pildi äri võimalikust tulevikust ja tasuvusest. 

Kuna NordicVet loomakliinikus on seadmed (erinevad endoskoobid, tipp-tasemel ultraheliaparaat, täisdigitaalne röntgen, kunstliku ventileerimisega inhalatsioonanesteesia aparatuur, in-house vereaparaadid jt laboriseadmed ning vajalikud vahendid) ka keerulisemate probleemide lahendamise jaoks, siis finantsplaanis on oluline õigesti prognoosida seadmete ehk põhivara soetust. Finantsplaan ehk prognoos tuleviku tulude, kulude, põhivarade soetuste, rahavoogude ning varude ja kohustuste osas lõi arusaama äri võimalikust kasumlikkusest ning näitas ära, kui suur on vajalik algfinantseering. 

Reaalsete andmete jälgimine 

Ettevõte käivitamise faasis kasutasime koostatud finantsplaani eelarvena ning koostasime omaniku jaoks igakuise ülevaate tegelike tulemuste ja algse plaani vahel. Aitasime välja selgitada, mis läheb plaanipäraselt ja mis tegevusi saab teha, et tõsta kasumlikkust. 

NordicVet asutaja Ingrid Hangi kommentaar: 

Minu jaoks lisas väga suure turvatunde ja lisandväärtuse, et oma ala spetsialistid koostavad pidevalt finantsidest ülevaate ning hoiavad nn kätt pulsil ja aitavad enda soovitustega suunata ja hoida õiget kurssi – alguses ongi vaja kulusid kokku hoida ja proovida teenuse pakkumist tõsta. Eks muidugi tahaks kohe ja kõiki aparaate korraga soetada, aga alguses tuleb väga realistlikult läbi mõelda, kas ja mis järjekorras oleks mõistlik investeerida aparatuuri ja erinevatesse vahenditesse.

Tuleviku rahavoo prognoos ja tulemuste jälgimine 

Koostasime juhi jaoks kergesti jälgitava aruande rahavoo sissetulekute ja väljaminekute kohta, milles lõime ka tuleviku rahavoogude prognoosi.  Uuendame rahavoogude aruannet iga kuu tegelike andmetega, mis võimaldab juhil võtta kontroll ettevõtte finantsasjade üle: mõista oodatavate kulude taset ja planeerida ettevõtte tegevusi, et soovitud rahalised eesmärgid saaksid täidetud. 

Interim finantsjuht on abiks suurte finantsotsuste langetamiseks 

Ettevõtte juhi ees seisavad erinevad võimalused, näiteks kas osta põhivara kasutus- või kapitalirendiga, kas avada uus teenusliin, mis vajab täiendavaid investeeringuid või mitte. Target Smarti finantsspetsialistid aitavad läbi mõelda võimalike otsuste mõju ning anda soovitusi, mis tingimuste täitmisel saab suurendada ettevõtte tulemuslikkust. 

Mida uue projekti käivitamisel arvestada? 

Äri finantsplaani koostamisel on oluline arvestada äri käivitamisega seotud mitmekülgsete kuludega. Suurte väljaminekute kohta nagu seadmete ost, kindlustus, remont jms tasub kindlasti võtta hinnapakkumisi ja sõlmida eelkokkulepped.

NordicVet näitel oli võimalik võtta pakkumisi erinevatelt edasimüüjatelt ning lõplik otsus teha kvaliteeti, teenindust ja maksegraafiku paindlikkust arvestades.

Ei tasu unustada ka erinevaid väiksemaid kulusid, näiteks turunduskulud nagu bännerid, sildid, visiitkaardid, nimesildid ja ekraanid ooteruumidesse. Samuti tuleb arvestada klienditeenindamisega seotud kuludega, näiteks vee- ja kohviautomaadiga.

NordicVet Loomakliinik on näiteks investeerinud ka mugavasse kliendi ootealasse, kus inimesed saavad nautida kohvi, teed või värsket vett. Lisaks saab suurelt ekraanilt vaadata harivaid videosid lemmikutest ja nendega seotud haigustest. 

Kuna müügitulu võib olla suuresti eeldustel põhinev osa, siis kindlasti tuleb finantsplaanis arvestada eri stsenaariumitega ehk läbi mängida olukorrad, kus müügitulu kujuneb oodatust väiksemaks või suuremaks. 

Kui ettevõttel tuleb suur arv sissetulevaid arveid erinevate varudega, hulgaliselt põhivara oste ja erinevaid põhivara objekte, siis see nõuab suuremat raamatupidaja ajakulu. Esimestel kuudel teeb raamatupidaja ka raamatupidamisprogrammi seadistusi laoarvestuse automatiseerimiseks, millele kulub teatud aeg. Seega suuremate ettevõtmiste puhul täpsema raamatupidamiskulu prognoosimiseks tasub võtta hinnapakkumisi. 

Lõppkokkuvõtteks, mida detailsemalt on planeeritud algatamisega seotud tegevused ning võetud hinnapakkumised, uuritud hinnad, seda täpsemaks kujuneb finantsplaan.  

Ingridi kommentaar: 

Mulle pakkus väga suurt turvatunnet asjaolu, et oma ala spetsialist ehk finantsanalüütik oli kohe alguses meeskonnas ning igakuiselt on rahavood pidevalt analüüsitud ja kontrolli all ning antud soovitused edaspidiseks, et oleksime jätkusuutlikud ning kindlaks partneriks nii loomaomanikele kui ka kolleegidele üle Eesti! 

Mulle väga meeldib, et ollakse paindlikud koosolekute ja arutelude aegade leidmise suhtes ning et kõik küsimused on alati saanud vastused ja need selgitatakse lihtsas keeles, ka keerulised asjad. Vajadusel saame minna lausa arveteni tagantjärgi välja, et leida selgus mingites asjaoludes. Lisaks meeldib mulle väga see süsteem, et raamatupidaja paneb arved ise üles ja mina pean vaid kinnitama. Minu suur lemmik on ka CostPocket programm, kuhu ma lihtsalt pean arved saatma ja antud programm pool-automaatselt kohe paneb õige kulurea peale.”

Tänapäeval oleme hea meelega NordicVet loomakliinikumi raamatupidamise ja finantsjuhtimise partner.

NordicVet teenindab kõiki lemmikuid ninaotsast sabaotsani, ehk teostab teenuseid küünelõikusest ja vaktsineerimisest kuni kõikide sisehaiguste protseduuride teostamiseni. NordicVet teeb koostööd kõikide loomakliinikutega ja enda toredate kolleegidega üle Eesti.
Kristiines asuva NordicVet loomakliiniku kohta saad rohkem infot kliiniku kodulehelt.


Kas sinu ettevõte vajab raamatupidamise ja finantsplaneerimisega abi?
Target Smart on sinu raamatupidamispartner eduka ettevõtte juhtimisel. Võta meiega ühendust aadressil info@targetsmart.ee või saada päring.